Teatr Muzyczny CAPITOL, Jarmark Bożonarodzeniowy i Muzeum Pana Tadeusza

Dodane przez: EarlGrey
Kiedy:
2018-12-08, 09:30 - 2018-12-08, 23:00
Gdzie: Wrocław (dolnosląskie)

Dla kogo: dla wszystkich

Wiek: 30 - 99


WYDARZENIE ARCHIWALNE

Opis wydarzenia

Zapraszam Wszystkich chętnych na wycieczkę z gliwickiego PTTK: "Wyjazd do Wrocławia, do Teatru Muzycznego CAPITOL, na Jarmark Bożonarodzeniowy i do Muzeum Pana Tadeusza"


Wycieczka odbędzie się w dniu 8 grudnia 2018 r. (sobota).


Koszt uczestnictwa w wycieczce wynosi 131,00 zł.


W ramach opłaty: bilet do teatru i muzeum, przejazd autokarem klasy turystycznej, opłata parkingowa, obsługa przez pilota i przewodników muzealnych, ubezpieczenia na trasie wycieczki.
Pilotem wycieczki jest kol. Andrzej DYCZAK.


Wyjazd z Gliwice o godz. 09.30 z parkingu przy ul. Łużyckiej (za Placem Krakowskim)

W programie:

MUZEUM PANA TADEUSZA ZAKŁADU NARODOWEGO IM. OSSOLIŃSKICH
„To najnowsza i najnowocześniejsza część Ossolineum, prezentująca zbiory na bogatym tle historycznym i literackim. Funkcjonuje od maja 2016 roku w jednej z piękniejszych kamienic Wrocławia – Pod Złotym Słońcem (Rynek 6).

Wystawa stała muzeum składa się z dwóch części. Pierwsza z nich, „Rękopis Pana Tadeusza”, opowiada o powstaniu i recepcji książki niezwykłej – być może ostatniej, której fragmenty na pamięć znają niemal wszyscy Polacy. Jedyny istniejący rękopis Mickiewiczowskiego arcydzieła w otoczeniu kilkuset autentycznych manuskryptów, starodruków, grafik, obrazów, rzeźb i przedmiotów codziennego użytku, zilustrowanych i skomentowanych przez ponad sto aplikacji i prezentacji multimedialnych – to zaproszenie do rozmowy o polskiej kulturze i historii walki o niepodległą ojczyznę.
Druga część wystawy stałej, „Misja: Polska”, to wystawa o romantycznej idei wolności przeniesionej w realia II wojny światowej i czasów powojennych. Na przykładzie życiorysów Jana Nowaka– Jeziorańskiego i Władysława Bartoszewskiego prezentuje losy pokolenia, które dorastało w wolnej po 123 latach zaborów ojczyźnie, ale w 1939 roku stanęło przed koniecznością walki o niepodległość, a następnie o suwerenną obecność Polski w nowoczesnej Europie. Obaj świadkowie historii przekazali Ossolineum bezcenne zbiory dokumentujące ich losy, wydarzenia, w których uczestniczyli, a także kolekcje dzieł sztuki i archiwa.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich, jedna z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Jest następcą prawnym fundacji ustanowionej przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w roku 1817 i kontynuuje jej działalność w zakresie gromadzenia, opracowania i upowszechniania zbiorów bibliotecznych i muzealnych, prowadzenia prac naukowo-badawczych oraz działalności wydawniczej. W latach 1817-1945 siedzibą Zakładu Narodowego był Lwów, od roku 1946 Zakład działa we Wrocławiu. Część dawnej kolekcji Ossolineum pozostała we Lwowie.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY – COROCZNA TRADYCJA WROCŁAWSKIEGO RYNKU
Rynek Pierzeja południowa, wschodnia i północna, Plac Solny
ul. Świdnicka Od Rynku do "Przejścia podziemnego", ul. Oławska Od Rynku do ul. Szewskiej. Sprzedaż prowadzona z domków drewnianych. Szczegóły, plan Jarmarku i aktualności na: www.jarmarkbozonarodzeniowy.com

19.00 - TEATR MUZYCZNY CAPITOL Scena Ciśnień - „Moja ABBA” ok. 80 min
„W przaśnych, PRL-owskich realiach ABBA rzeczywiście była dla mieszkańców wschodniego bloku powiewem czegoś tak niezwykłego i nierealnego, że niemal nadprzyrodzonego. I pewnie są gdzieś w Polsce takie kobiety, jak bohaterka sztuki Tomasza Mana: pani w średnim wieku, zakochana w muzyce ABBY, wyśpiewuje jej piosenki całymi dniami, doprowadzając do szału męża, córkę, sąsiadów i znajomych. Kiedyś marzyła o tym, żeby pojechać na koncert, dziś chciałaby odwiedzić muzeum ABBY w Szwecji.
Co się pod tym szaleństwem kryje? Historia, rozpięta między latami PRL-u i teraźniejszością, maskuje ciepłym, lekko nostalgicznym humorem wydarzenia prawdziwie tragiczne. Opowiada o cenie, jaką przychodzi nam płacić za marzenia, o tym, że czasem trudno je rozpoznać, kiedy już się nam po latach ziszczą.”
Grand Prix na Festiwalu Europejskich Projektów Teatralnych LesEurotopiques, Tourcoing 2012
wg/www.teatr-capitol.pl/
Powrót do Gliwic - ok. 23.00


Zapisy w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31.10.2018 r.. w biurze O/PTTK Ziemi Gliwickiej. Wpłaty do dnia 14.11.2018 na konto Bank PEKAO S.A 23 1240 1343 1111 0010 5003 6658.


Galeria i dyskusja są dostępne tylko dla zalogowanych

StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA


Zamknij