Poleć znajomym:

Wielkomiejscy single

Dodał/a: 5 Ostatni wpis od Gs11
Wielkomiejscy single

Książka Julity Czerneckiej jest pracą socjologiczną. Równie interesująca co dla badaczy  życia w pojedynkę będzie jednak dla samych singli. Oprócz przedstawienia analizy ich postaw oraz przyczyn wyboru singlowania oddaje im bowiem głos, pozwalając mówić o swoich radościach i problemach.


Książka została oparta na 60 wywiadach swobodnych (czyli aranżujących sytuację nieformalnej rozmowy, nie zorganizowanych wokół listy pytań, ale wokół luźno określonych problemów, na których temat badany ma wypowiadać się szczerze i nieskrępowanie).


Celem nie jest przełożenie doświadczeń badanych osób na ilościowe dane, ale opis ich postaw oraz stylu życia. Autorka często udziela głosu „obiektom” swoich badań; cytuje ich wypowiedzi obszernie, dzięki czemu mamy szansę nie tylko dowiedzieć się, co w życiu cenią najbardziej, ale i „usłyszeć” ich głosy.

 

Single jak z serialu?


Badani nie są raczej przeciętnymi singlami – autorka zresztą deklaruje, że nie interesowała jej statystyczna reprezentatywność badanych. Są, jak na polskie warunki, bardzo dobrze sytuowani – jedna trzecia z nich to menedżerowie korporacji albo właściciele firm. Jest to pewnie częściowo konsekwencja zastosowanej przez Czernecką w doborze respondentów „metody kuli śnieżnej”, zgodnie z którą poznani na początku członkowie danej społeczności wskazują kolejnych uczestników badania – swoich znajomych.


Celem pracy jest też konfrontacja medialnego wizerunku singla z seriali typu „Seks w wielkim mieście”, „Ally McBeal” czy „Magda M.” z rzeczywistością. Dlatego badanie dotyczy szczęściarzy, którzy faktycznie mogą porównywać się z serialowymi bohaterami i bohaterkami.


Urok zakupów


Nasi single lubią się rozpieszczać markowymi ciuchami i kosmetykami, często kupowanymi pod wpływem impulsu. Mniej lub bardziej ostra postać zakupoholizmu to nałóg powszechny wśród badanych – i to bez względu na płeć. Chociaż, prawdę mówiąc, dotyczy to chyba większości singli, niezależnie od statusu materialnego – każdy/a rozpieszcza się na miarę grubości portfela…


Żeby móc wydawać pieniądze, trzeba je jednak najpierw zarobić. Praca jest dla naszych singli jednym z ważniejszych aspektów życia – w badanej grupie przeważają pracoholicy lub osoby traktujące pracę jak powołanie, sposób na samorealizację. Często przyznają, że skupienie na życiu zawodowym utrudnia im prowadzenie życia towarzyskiego. Część badanych ceni sobie jednak czas wolny, a pracę traktuje instrumentalnie – wymaga od niej, by była dobrze płatna i „mało problematyczna”.

Wielkomiejscy single


Partnerstwo?


Zarówno badane kobiety, jak i mężczyźni są zwolennikami partnerstwa w związku i raczej nie pochwalają tradycyjnego modelu rodziny ze ścisłym podziałem obowiązków domowych. Między sposobem poruszania tego tematu przez kobiety i mężczyzn ujawnia się jednak ciekawa rozbieżność: o ile singielki często poruszały temat angażowania się mężczyzn w sprawy domowe, single sporadycznie mówili o równym podziale obowiązków – wypowiedziało się na ten temat tylko czterech uczestników badania. Jednocześnie wielu spośród tych, którzy się nie wypowiedzieli, deklarowali, że nigdy nie związaliby się z „kurą domową”…


Przyjaźń


Przyjaźń odgrywa bardzo istotną rolę w życiu badanych singli – podobnie  zjawisko Aldona Żurek wskazuje zresztą we wcześniejszej, również poświęconej singlom pracy "Single. Żyjąc w pojedynkę" (czytaj więcej: Krótka historia samotności). Single są pewni, że nawet jeśli od przyjaciół „dzielą ich kilometry”, albo na co dzień nie mają zbyt wiele czasu dla siebie, to w momencie kiedy pojawiłyby się problemy, mają pewność, że zawsze mogą liczyć na ich pomoc. Jedna z badanych singielek stwierdza nawet, że ewentualny związek mógłby jej przeszkadzać w nawiązywaniu tak bliskich i trwałych przyjaźni: Gdybym od zawsze była z kimś w związku, to jest szansa, że nigdy nie stworzyłabym tych moich relacji i związków, bo one trwają dziesięć, piętnaście lat, i nie ma szansy na to, żeby je zerwać, i to jest moja wygrana. To jest moja wybrana droga, bo tych ludzi już w życiu nie stracę.


Rodzinne uwikłania


Kolejną zaletą książki jest fakt poruszania przez nią kwestii drażliwych, o których wielu singli prawdopodobnie woli nie mówić otwarcie: uwarunkowań rodzinnych i przeszłych niepowodzeń w związkach. Oba te czynniki mają wpływ na decyzje badanych o wyborze życia w pojedynkę – jednak za każdą z tych decyzji kryje się odmienna historia. Czasem dotyczy ona negatywnych wzorców wyniesionych z domu, czasem, przeciwnie, to idealne małżeństwo rodziców wyznaczyło poprzeczkę, do której związki badanej osoby nie dosięgają…


Większość badanych określiła się jako zadowolonych ze swego singlowania. Jednak, jak podsumowuje książkę sama autorka: od czasu przeprowadzenia wywiadów minęły cztery lata, a ja byłam już na kilku ślubach, nawet tych „szczęśliwych” singli. Nigdy nie jest tak dobrze, by nie mogło być jeszcze lepiej?

 

Wydawnictwo Poltext_logoWielkomiejscy single, Julita Czernecka, Wydawnictwo Poltext, Warszawa 2011

Dr Julita Czernecka jest adiunktem w Zakładzie Socjologii Płci i Ruchów Społecznych Uniwersytetu Łódzkiego. Jej zainteresowania badawcze dotyczą alternatywnych wobec  rodziny form życia, budowania związków intymnych, Julita Czernecka_portretwyobrażeń na temat miłości i  partnera, a także sytuacji kobiet na rynku pracy oraz zarządzania różnorodnością w organizacjach i instytucjach. Była wykładowcą jedynego w Polsce seminarium poświęconego singlom prowadzonego przez PAN i Collegium Civitas oraz ekspertem w Klubie Wysokich Obcasów. Komentowała życie singli  m.in.. Dla „Twojego Stylu”,  „Przekroju”, „Gazety Wyborczej”, „Dziennika Polska”, StrefySingla.pl, Dzień Dobry TVN. Jest współautorką książek:  Mama w pracy (2009) i Stereotypy a rzeczywistość (2008). Uwielbia podróże, szczególnie do Ameryki Południowej oraz uprawia „przygodoznawstwo” kulinarne. Jest fanką inspirujących rozmów.

 
magdalena_bednarek_100Autor recenzji: Magdalena Bednarek - absolwentka poznańskiej polonistyki i doktorantka na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej, feministka, współlokatorka neurotycznego Liska i adeptka sztuki pieczenia tart.

Ostatnie komentarze

Czytaj cały wątek
Avatar Rybenka88 #1

Świetna książka. Okazała się bardzo pomocna przy pisaniu mojej pracy magisterskiej. Dobrze się ją czyta i nie ma się wrażenia, że jest to praca naukowa. Moim zdaniem można ją polecić każdemu singlowi, żeby zrozumiał, że wielu innych żyjących "solo" ma podobne problemy i przechodzi w życiu przez podobne sytuacje.

  26-09-2012 Zgłoś nadużycie
Avatar Jano66 #2

O! to musze przeczytać

  17-12-2012 Zgłoś nadużycie
Avatar Klub Warszawa #3

Losowaliśmy tę książkę na warszawskim sylwestrze "Bal nie dla par" :-) Poszła chyba w dobre ręce :-))) - w każdym razie bankowo do singla!  15-02-2013 Zgłoś nadużycie
Avatar Bogna328 #4

oj tak, coś jest na rzeczy?

i tak trzeba podejść do sprawy:Zawsze może być lepiej .....!

  05-11-2015 Zgłoś nadużycie
Avatar Gs11 #5

Moimz zdaniem równiez dobra ksiązka. Bardzo ciekawa analiza współczesnych singli. Szczególnie interesująca literatura dla ludzi żyjących w ten właśnie sposób. Autorka dogłębnie zbadała przyczyny i motywacje oraz ukazała skutki i oczekiwania singli. Pod koniec jednak zaczyna przynudzać tak więc bym sie nia tak od razu mocno nie zachwycał.

  31-01-2019 Zgłoś nadużycie

REKLAMA
StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA


Zamknij