Poleć znajomym:

Single w Ameryce

Dodał/a:
Single w Ameryce

Czy single są grupą dyskryminowaną? Zdaniem autorów i autorek amerykańskich blogów dla singli - zdecydowanie tak! Piszemy o tym, jak amerykańskie internetowe społeczności singlipozwalają nie tylko zyskać poczucie wspólnoty, ale także dostrzec społeczne uwarunkowania naszej sytuacji.

Ciąg dalszy "Amerykańskiej afirmacji singlowania"

 

 

Singiel dyskryminowany? 


Dyskryminacja singli wiąże się z ekonomicznym i prawnym i uprzywilejowaniem małżeństwa. Jest ono uzasadniane ochroną rodziny - ale przecież nie wszystkie małżeństwa mają dzieci i nie wszyscy rodzice pozostają w związkach małżeńskich. Dla przykładu, jak zauważa DePaulo, singiel zawsze płaci większe podatki relatywnie do dochodu niż małżeństwo czy wspólnie rejestrująca się para.

U lekarza...
Pytanie o stan cywilny, które pojawia się w wypełnianym u lekarza kwestionariuszu zaraz po pytaniu o nazwisko i datę urodzenia, także wzbudza kontrowersje. Czy chodzi o wpływ posiadania partnera seksualnego na stan zdrowia? Dlaczego więc nie sformułowano tego wprost? Dlaczego nie ma kategorii odzwierciedlających także bycie w związku czy uprawianie przygodnego seksu? A może chodzi o informację demograficzną? Jednak, zgodnie z jednym z komentarzy do postu: Gdyby naprawdę zależało im na danych demograficznych, przedstawiliby więcej kategorii niż tylko „żonaty/zamężna" i „samotny/samotna".

...i w pracy
Bardziej precyzyjne pytanie - o stan cywilny, pozostawanie w związku, rozwód - można usłyszeć od potencjalnego pracodawcy. Jest to wprawdzie nielegalne, ale pozwala oszacować dyspozycyjność pracownika - singiel jest, rzecz jasna, uznawany za bardziej dyspozycyjnego. Kulturowe uprzywilejowanie związków ilustruje przeprowadzony na Onely „eksperyment" ze zmianą statusu na facebooku. Zmiana z „samotny" na „w związku" alarmuje nawet tych facebookowych „przyjaciół", którzy dotąd nie wykazywali żadnego zainteresowania życiem delikwenta i każe im zarzucać go/ją gratulacjami lub wścibskimi pytaniami. 


Single bardziej towarzyscy niż "sparowani"?

 
taxes_gmdee_popBella De Paulo, autorka dwóch książek-poradników dla singli (oczywiście mających na celu uświadomienie sobie pozytywnych aspektów tego stanu, a nie znalezienie partnera), przytacza na swoim blogu wiele interesujących wyników badań dotyczących osób żyjących samotnie. Często przeczą one mitom na temat singli: przypisywanemu im egoizmowi, antyrodzinności czy izolacji. Jedno z badań wskazuje na bogatsze i lepsze kontakty singli z rodziną - rodzeństwem, rodzicami; sąsiadami. Lepiej tworzą oni i podtrzymują więzi społeczne; to raczej pary małżeńskie są bardziej skłonne do izolowania się.


Single nie poszukują też desperacko miłości, wbrew wizerunkowi, do którego przyzwyczaiła nas kultura masowa.  Zgodnie z sondażem z 2005 roku, 55% singli nie chce zawrzeć małżeństwa ani nie szuka partnera. Zgodnie z innym sondażem, sposób postrzegania singli też zaczyna się zmieniać. Wielu Amerykanów - niezależnie od ich stanu cywilnego - nie uznaje już, że małżeństwo jest kluczem do szczęścia. Większość badanych osób, pytanych o to, czy łatwiej jest osiągnąć w życiu szczęście, posiadać udane życie seksualne i bezpieczeństwo finansowe, kiedy jest się żonatym/zamężną, czy w wypadku pozostania singlem, większość osób wybrała, co dość zaskakujące, odpowiedź "bez różnicy".

 

Nowa singlowa wspólnota

 
singleAmerykańska umiejętność tworzenia tożsamości i ruchów politycznych w oparciu o praktycznie każde kryterium oraz tworzenie, na ich podstawie nowych kombinacji (przysłowiowa „czarna lesbijka-samotna matka bez nogi") jest powodem do żartów. Jednak  nie zawsze są to żarty uzasadnione. Stworzenie nowej tożsamości społecznej, chociaż może prowadzić do nadawania bezsensownych etykietek, bywa też dobrym narzędziem politycznym. Tak jest też z internetowymi społecznościami singli. Pozwalają one nie tylko zyskać poczucie wspólnoty, ale także dostrzec społeczne uwarunkowania naszej sytuacji.

 

Zdjecia: GMDee, elvinstar (stckxchng)

Ostatnie komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Dodaj swój komentarz.

REKLAMA
StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA


Zamknij