Poleć znajomym:

Single górą!

Dodał/a:
Single górą!

… przynajmniej w Ameryce! Według danych opublikowanych przez Census Bureau  liczba gospodarstw małżeńskich spadła w zeszłym roku poniżej połowy. To epokowa zmiana – zgodnie komentują publicyści z amerykańskich mediów, drapiąc się jednocześnie po głowie i zastanawiając, gdzie się zapodziała tradycyjna amerykańska rodzina.

 

 

To zresztą nie koniec rewelacji. Jeszcze sześćdziesiąt lat temu 43% gospodarstw stanowiły małżeństwa z dziećmi. To z tego czasu pochodzą ikoniczne obrazki domku na przedmieściach i żony czekającej na męża z obiadem po jego ciężkim dniu w biurze, które w kinie współczesnym próbowali reformować choćby bohaterowie „Miasteczka Pleasantville”. W 2000 roku ten odsetek spadł do 25 %. Dziś to już jedynie co piąte gospodarstwo!

Lata pięćdziesiąte to szczytowy moment uznawaniu przez Amerykanów małżeństwa za najpełniejszą formę egzystencji. Wraz ze wzrostem zatrudnienia kobiet i postępem sekularyzacji społeczeństwa stare modele spotkały się z niezwykle atrakcyjnymi modelami alternatywnymi.

Dziś kobiety nie wahają się same wychowywać dzieci, wzrasta też odsetek rozwodów. Tak – większość amerykanów żeni się lub za mąż na jakimś etapie życia wychodzi, ale z pozostawaniem w tym stanie „na dobre i na złe” już różnie bywa. Statystyki wskazują, że ok. 50% małżeństw w Ameryce kończy się rozwodem!

W ostatnim czasie na kryzys instytucji małżeństwa ma również wpływ ten ekonomiczny. Jak komentuje dla „New York Timesa” Jules Carbone, profesor prawa z Uniwersytetu Missouri i Kansas City: „niepewność zatrudnienia obniża wskaźniki zawieranych małżeństw”.

Wszystko to, w połączeniu z wydłużającym się czasem życia przeciętnego Amerykanina i – tym samym – wzrostem liczby domostw, gdzie jedno z małżonków faktycznie nabija tę statystykę i żyje długo jako wdowiec lub wdowa, sprawia, że liczba stanów, w których przewaga gospodarstw niemałżeńskich wynosiła jeszcze w 2000 roku sześć, dziś już wynosi trzydzieści siedem!

 

W Polsce (według szacunków z 2008 roku) jest 26% samodzielnie prowadzonych gospodarstw. Ciągle jesteśmy w tyle? To dobrze, czy źle? Co sądzisz o zmianach demograficznych unaocznionych przez amerykańskie biuro statystyczne? To prognoza dla środkowo-wschodniej Europy? Podyskutuj na forum.

Ostatnie komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Dodaj swój komentarz.

REKLAMA
StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA


Zamknij