Poleć znajomym:

Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd

Dodał/a: 1 Ostatni wpis od Ojciec Dyrektor

"To zupełnie niezwykła książka ze względu na treść i osobę autora...; oby zajęła ona stale miejsce na listach klasyki polskiego reportażu" napisał Ryszard Kapuściński w maju 2005 r. w liście do Wydawnictwa Sorus po przeczytaniu pierwszego (liczącego 152 strony) wydania "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd" - niezwykłej książki o samotnej podróży Polaka, Kazimierza Nowaka, przez dziką Afrykę.

dominik_logoZapraszamy na spotkanie z książką i z Dominikem Szmajdą, który zainspirowany postacią Kazimierza Nowaka odbył rowerem samotną, 4-miesięczną podróż po Afryce Zachodniej. Spotkanie z pokazem slajdów i pokazem parzenia herbaty odbędzie się w ramarch comiesięcznych spotkań Ale-BABKI!, 28 czerwca o godz. 20.30. Organizatorem jest Klub StrefaSingla.pl Poznań i SARP.


Wydawnictwo Sorus, zachęcone tak entuzjastyczną opinią Kapuścińskiego wznowiło książkę w 2006 r. (miękka oprawa). Z kolei udział Kapuścińskiego w odsłonięciu w Poznaniu w dniu 25 listopada 2006r. ufundowanej przez podróżnika Macieja Pastwę tablicy poświęconej  mało znanmu podróżnikowi Kazimierzowi Nowakowi i zainteresowanie mediów, pozwoliły dotrzeć do rodziny Nowaka i nieznanych wcześniej redaktorowi książki reportaży, publikowanych w polskiej prasie w latach 1931-1937, jak również do materiałów niepublikowanych - tekstów i fotografii z podróży, przechowanych przez rodzinę. Zdołano również uściślić wiele dat i faktów.Tak powstało trzecie, rozszerzone (liczące 392 strony) wydanie. Zawiera ono pełną, napisaną pięknym, barwnym językiem, opowieść o pionierskiej, pięcioletniej afrykańskiej wędrówce Kazimierza Nowaka, przez ponad 60 lat zupełnie zapomnianego polskiego przedwojennego podróżnika, który głównie rowerem i pieszo oraz na wielbłądzie, konno i czółnem dwukrotnie pokonał samotnie kontynent afrykański (od Trypolisu po Kapsztad i z powrotem - do Algieru)!
 
Książkę czyta się jednym tchem. Oprócz opisów niezwykłych przygód globtrotera i cudów afrykańskiej przyrody znajdzie w niej Czytelnik bogaty opis życia mieszkańców Czarnego Lądu, wnikliwą krytykę polityki kolonialnej oraz spostrzeżenia, które wydają się niezwykle aktualne również w odniesieniu do Afryki współczesnej.
 
Zwiększenie, w stosunku do pierwszego wydania, liczby oryginalnych, wykonanych przez podróżnika fotografii (156, w tym wiele wcześniej niepublikowanych) oraz dodanie, oprócz mapy Afryki z trasą całej podróży, 11 mapek ilustrujących kolejne etapy wyprawy z zaznaczoną marszrutą i odwiedzanymi miejscowościami sprawiają, że Czytelnik może się poczuć jak towarzysz podróży Kazimierza Nowaka - przez Afrykę, nie tę na pokaz, przy szlakach turystycznych, będących pewnego rodzaju wystawą, lecz przez tę, jak pisze Autor w Prologu: niedostępną dla ogółu, o której żaden podróżnik nie pisze, choćby ze względu na to, że aby ją poznać, trzeba się wypocić, zaznać głodu i pragnienia, ryzykować zdrowie i życie.
 
 
Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd. Listy z podróży afrykańskiej z lat1931-1936. Wydanie III rozszerzone. Zebrał, opracował i wstępem opatrzył Łukasz Wierzbicki, "odkrywca" postaciKazimierza Nowaka.

Ostatnie komentarze

Czytaj cały wątek
Avatar Ojciec Dyrektor #1

Zapraszam do lektury artykułu ze spotkania: http://strefasingla.pl/artykul/ale-babki-na-czarnym-ladzie

  21-05-2012 Zgłoś nadużycie

REKLAMA
StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA


Zamknij