Poleć znajomym:

Dobry PoDatek - podziel się twoimi pieniędzmi

Dodał/a:

podatek_logo_120Do 30 kwietnia podatnicy są zobligowani  do złożenia corocznych zeznań podatkowych. Podobnie jak w roku ubiegłym możemy w PIT-cie za 2010 rok wskazać organizację prowadzącą działalność społecznie użyteczną i dokonać odpisu 1% podatku na jej rzecz.


Kogo warto wesprzeć? Co roku Strefowicze  proponują na forum stowarzyszenie lub fundację, do których mają zaufanie i które polecają:).

Dla organizacji pozarządowych jest to ważny moment w roku, szansa na zdobycie funduszy niezbędnych do działań statutowych. Te największe stać na kampanie reklamowe, bilboardy, promocję w mediach. Niektóre na swojej stronie internetowej umożliwiają nawet pobranie programu do wypełniania PIT-a. Wygoda czy "coś za coś"? Raczej to drugie. Program automatycznie wypełnia okienko związane z przekazaniem procentu od podatku... Mniejsze organizacje, które działają w skali miasta czy gminy, liczyć mogą jedynie na wsparcie rodziny, znajomych i "znajomych znajomych", czyli wzajemne polecenia. W tej sytuacji serwisy społecznościowe stają się dla nich idealnym medium, żeby dotrzeć do potencjalnych darczyńców.

Odpis 1% jest swoistą demokracją podatkową - państwo pozwala nam decydować, co zrobimy z częścią należnego podatku. Zamiast przekazywać pieniądze do budżetu, wskazujemy fiskusowi, jak ma rozdysponować nasze złotówki (chyba, że trafimy na program opisany powyżej;). Tak więc odpis 1%, to dobry datek na dobry cel. Jaki cel wybierzemy, to już kwestia indywidualna. Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej obejmuje ponad 7 tysięcy pozycji.

Polscy podatnicy z możliwości wspierania OPP korzystają już od 7 lat - pierwszych odpisów mogli dokonać w 2004 roku (za 2003 rok). Idea odpisu jednego procenta podatku (na Litwie jest to nawet 2% podatku) została przeniesiona na grunt polski bezpośrednio z Węgier, gdzie odpis funkcjonuje od 1996 roku. We wszystkich krajach systematycznie zwiększa się liczba osób, które decydują się na wsparcie którejś z OPP. W  pierwszym roku odpisów zaledwie 0,34% wszystkich uprawnionych podatników zdecydowało się na wsparcie OPP, w roku  2008 już 19,8%. Szybko wzrasta także kwota wpływów - wskazane  na przykład w PITach za 2007 rok organizacje otrzymały łącznie 291mln złotych.

Zdecydowanie najwięcej z tej kwoty otrzymują jednak znane, ogólnopolskie organizacje. Blisko  połowę otrzymuje dziesięć największych. Trzeba zauważyć, że większość OPP to jednak organizacje niewielkie i działające lokalnie. Warto wesprzeć ich kasę, jeśli ich cel działania uznamy za słuszny. Budżet małych organizacji, które stanowią blisko połowę wszystkich, wynosi średnio zaledwie 18 tys. rocznie a nasza wpłata może pomóc im lepiej działać na rzecz społeczności lokalnej. Z odpisu pozyskują one środki od kilkuset złotych do kilkunastu tysięcy, które potem stając się wymaganym "wkładem własnym", umożliwiają im ubieganie się o środki z instytucji rządowych, samorządu czy Unii Europejskiej.

 

Jak przekazać 1% podatku organizacji pożytku publicznego?

  • zanieść wypełniony i podpisany przez podatnika, podatników lub pełnomocnika odpowiedni formularz do urzędu skarbowego. Zeznanie można też wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej albo (co rekomenduje ostatnio szczególnie Ministerstwo Finansów) elektronicznie przez internet i to nawet bez konieczności składania podpisu elektronicznego
  • Chcąc łatwo znaleźć odpowiednią organizację, najwygodniej jest skorzystać z wyszukiwarki w Regionalnych Baz ach Organizacji Pożytku Publicznego umieszczonych na stronach ngo.pl lub ściągnąć  wykaz ze stron Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
  • Wypełnić odpowiednią rubrykę w rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-28, PIT-38). W rubrykę tą należy wpisać nazwę wybranej OPP oraz numer pod jakim widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Należy także wpisać kwotę do przekazania, jednak nie wyższą niż 1% należnego za rok 2011 podatku.
  • Złożyć PIT i w terminie zapłacić należny podatek. Wskazaną w dokumencie kwotę urząd skarbowy przeleje na konto wybranej organizacji w lipcu bądź sierpniu bieżącego roku.

Więcej informacji także na stronie: http://pozytek.ngo.pl/x/30000;jsessionid=1ACD0783D10FEDDEA1B9E20DDC16DE17.

Ostatnie komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany. Dodaj swój komentarz.

REKLAMA
StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA


Zamknij