film noir - kto lubi?


Marizy • Kraków (małopolskie), 59 lat

Ostatnio mam więcej czasu, a gdy mam więcej czasu to namiętnie wręcz oglądam filmy i czytam książki. Obie te pasje walczą ze sobą bo nie da się równoczesnie czytać i oglądać, więc w jakimś sensie kino wygrywa Mogłabym teraz napisać, że własnie odkryłam w kinie nurt - film noir, tyle, że byłoby to nieprawdą, bowiem wiele z tych filmów oglądałam juz dawniej, znam więc ten nurt. Film noir to kino wywodzące się z gangsterskiego, to mieszanka thrillera i kryminału ale o bardzo specyficznych cechach. W filmach noir zawsze pojawiają się femme fatale, detektywi, policja, zwykli przeciętni ludzie nagle zostają wplątani w jakieś zdarzenia przestępcze, wszystko odbywa się na tle mrocznych obrazów miast, w atmosferze przypominajacej horror, ciemne uliczki, deszcz, mgła, podejrzane cienie - jednym słowem instrumenty mające za zadanie wywołać w nas niepokój.

W filmach tych podobno nie ma happy endu ale z tym się nie zgodzę, bo widziałam kilka, w których dla bohaterów wszystko się dobrze kończy, ale większość filmów tego nurtu nie ma szczęśliwego zakończenia. Dziś obejrzałam kolejny "Kobieta w oknie" z 1944 roku w reżyserii Fritza Langa, znanego z Metropolis. Sama do siebie krzyknęłam -wow!!! Film noir powstawał w latach 40 i pierwszej połowie 50 ub. wieku. Jestem ciekawa, czy znajdą się tu sympatycy tego nurtu w kinie

https://www.cda.pl/video/84114236

10-10-2017 09:12:57

StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA
Zamknij