,,Pokłosie" - kontrowersje wokół filmu


un_known • Lublin (lubelskie), 92 lata

Ostatnio mam dużo czasu. ,,Odrabiam” więc zaległości w lekturze i filmie. Dzisiaj na ,,warsztat” poszedł kontrowersyjny film ,,Pokłosie” Pasikowskiego. Pojawił się na ekranach kin dobre 5 lat temu, ale ja, zajęta własnymi problemami, nie miałam okazji go obejrzeć. Film przez wielu uznany za antypolski, w niektórych kręgach wręcz bojkotowany. Dlaczego? Jestem bardzo ciekawa Waszej opinii.

We mnie wywołał... mieszane uczucia. Nie chodzi tu fakt, że jest antypolski, wypacza historię i robi nam, Polakom, ,,czarny PR”. Od lat przecież walczymy z oburzającymi, wbrew prawdzie historycznej, sformułowaniami ,,polskie obozy zagłady”. Nie jest filmem historycznym, ani dokumentalnym. Ale mówi o faktach bardzo ,,wstydliwych” i ,,niewygodnych”, które są prawdą historyczną, że w czasie II Wojny Światowej nie tylko Niemcy zabijali Żydów. Żydów, którzy mieli polskie obywatelstwo. To jest prawda. Podobnie jak to, że wielu Żydów kolaborowało z Niemcami, a Polacy, z narażeniem życia, dawali schronienie Żydom. A więc prawda historyczna jest o wiele bardziej skomplikowana.

W filmie najbardziej przeszkadzały mi ,,przejaskrawienia” i przedstawienie wszystkiego kategoriach czarno-białych. No i trochę taka ,,nachalna” symbolika, waląca oglądającego w ,,obuchem w łeb”, wręcz ,,łopatologia” w przedstawianiu faktów. Zabrakło trochę ,,niedomówień” tak jakby reżyser zwątpił w inteligencję widza. Ale obejrzałam go jednym tchem i uważam, że ten film jest tego wart.

Film przez cały czas trzyma w napięciu, po prostu nie można się od niego oderwać! To dobre kino akcji i świetny thriller. No i film psychologiczny, który zmusza do myślenia- do jakiego stopnia jesteśmy ,,odpowiedzialni” za czyny naszych przodków i na ile jesteśmy ,,odważni” w poszukiwaniu prawdy.

A jak Wy odebraliście ten film? Bardzo jestem ciekawa...

08-10-2017 15:08:23

katina28 • Jelenia Góra (dolnosląskie), 99 lat

Witam, filmi się podobał z różnych względów, tych " niewygodnych też" polecam go również za swój unwesalizm tak współcześnie barakującej nam odwagi cywilnej. Z tej serii polecam Różę z Kuleszą i Dorocińckim ,Niewinne, czy niedawno wyświetlany Wołyń.

08-10-2017 15:56:20

un_known • Lublin (lubelskie), 92 lata

Dzięki za opinię, Kasia. Temat jest ,,trudny". Myślę, że wiele osób obejrzało ten film i na wielu zrobił wielkie wrażenie. Od razu zaznaczam, ze ja nie dyskutuję z faktami historycznymi i nie unikam trudnych tematów. Film w oczywisty sposób nawiązuje do wydarzeń z Jedwabnem z roku 1941. Mnie interesuje, czy gdyby Pasikowski nieco inaczej ujął temat, czy film zostałby inaczej odebrany?

08-10-2017 19:37:05

un_known • Lublin (lubelskie), 92 lata

Wiem, że temat nie jest ,,niedzielny". Ale gdzie jest powiedziane, że mamy poruszać tylko tematy ,,lekkie, łatwe i przyjemne"?

08-10-2017 19:44:55

katina28 • Jelenia Góra (dolnosląskie), 99 lat

Ciężko jest polemizowac z wizją reżysera, to jest prawo twórcy.Wzbudzanie kontrowersji jest w tym wypadku zamierzone.Pozdrawiam☺

08-10-2017 20:36:10

Czerstwy • Poznań (wielkopolskie), 41 lat

Troszkę żałosne że film który porusza tak poważną kwestię jak mordowanie Żydów przez Polaków jest okraszony tak ironicznymi scenami jak przybicie jednego z głównych bochaterów do drzwi stodoły. Wolałbym żeby nakręcił film o tym Smarzowski. Woda na młyn dla nacjonaslistów i antysemitów, de fakto ci negują wszystko co jest prawdą w tym temacie, nawet książki Grossa.

08-10-2017 23:08:35

Czerstwy • Poznań (wielkopolskie), 41 lat

08-10-2017 23:09:12

Czerstwy • Poznań (wielkopolskie), 41 lat

08-10-2017 23:09:13

un_known • Lublin (lubelskie), 92 lata

Czy żałosne? Użyłabym innego sformułowania- NIEBEZPIECZNE. Bo jeśli obejrzy ten film ktoś o niewielkiej wiedzy historycznej i potraktuje przekaz dosłownie? Tu odezwał się we mnie belfer i na dodatek dziecko nauczyciela historii! Albo widzem nie będzie Polak! Hipotetycznie może pomyśleć, że skoro Polacy sami o sobie kręcą takie filmy to ewidentnie ,,coś jest na rzeczy”. A od tego tylko krok do twierdzeń, że za Holocaust odpowiadają Polacy! Tak sobie teraz pomyślałam, że może to właśnie mieli na myśli niektórzy oceniając ten film jako antypolski. Chcę być dobrze zrozumiana... Zapełniajmy ,,białe karty historii”, ale róbmy to rzetelnie! A ten film ma jednak niewiele wspólnego z prawdą historyczną. Jest zbyt przejaskrawiony, a przez to nieprawdziwy!

09-10-2017 08:37:29

Marizy • Kraków (małopolskie), 59 lat

A ja powiem tak. Widziałam ten film zaraz jak wszedł na ekrany kin, na świeżo. Nie doszukałam się w nim antypolskich scen. Wojna jest tak tragicznym wydarzeniem, że trudno zachować człowieczeństwo. Wojna nas odczłowiecza, wszyscy jesteśmy jej ofiarami. Kto poza tym powiedział, że ten albo inny film ma opowiadać jakąś historyczną prawdę, kto powiedział, że film ma w ogóle opowiadać prawdę? To jest kino, które ma za zadanie bawić, śmieszyć, straszyć ale też zmuszać nas do myślenia. I ten film Pasikowskiego, choć tak kontrowersyjny, zmusza do myślenia i do dyskusji. Opowiada jakąś wymyśloną historię ale przecież bardzo prawdopodobną. (Jedwabne) Chodzi o zachowania małych społeczności, o coś co nazywa się psychologią tłumu. Mała wioska, jeden prowodyr i wszyscy idą za nim. Może własnie o to chodziło reżyserowi i twórcom tego filmu? To taki mały Hitler lokalnej społeczności. Jeden człowiek spowodował ten zbiorowy mord na sąsiadach Żydach. Czyż Hitler nie spowodował śmierci milionów ludzi na świecie? Jeden człowieczek? prowodyr? Może ten film ma nas ostrzec przed słuchaniem tego typu ludzi, ludzi, którzy nienawidzą innych tak bardzo, że ta ich nienawiść jest w stanie zainfekować umysły i serca innych tak dalece, że są gotowi dla tej jednej osoby mordować innych. Teraz zapytam - czy nie widzicie dziś na scenie politycznej takich osób, które zarażają nasze umysły i serca nienawiścią do innych nacji tak bardzo, że cudzoziemcy o innym kolorze skóry czy z turbanem na głowie nie mogą się u nas czuć bezpiecznie?

10-10-2017 08:50:39

StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA
Zamknij