Poleć znajomym:

Odpisz 1% podatku. Wybieramy cel!

Dodał/a: 15 Ostatni wpis od tommaso
Odpisz 1% podatku. Wybieramy cel!

Do końca kwietnia każdego roku osoby posiadające dochody są zobligowane  do złożenia deklaracji podatkowych. Podobnie jak w latach ubiegłych możemy w PIT-cie wskazać organizację pożytku publicznego i dokonać odpisu 1% podatku na jej rzecz. Obecnie odpis ten jest obligatoryjny, tzn. nawet jeżeli nie wskaże się w zeznaniu podatkowym konkretnej instytucji, 1% podatku tak czy inaczej trafi na konto jakiejś OPP. Tak więc odpis 1%, to dobry datek na dobry cel.

Jaki cel wybierzemy, to już kwestia indywidualna. Wykaz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP) można znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Kogo warto wesprzeć? Co roku Strefowicze  proponują na forum stowarzyszenie lub fundację, do których mają zaufanie i które polecają. W szczególności wskazywać można konkretne osoby, będące podopiecznymi fundacji, którym dedukujemy przekazanie 1% naszych podatków.

Obecnie proponujemy wsparcie dla dzieci dwójki naszych Strefowiczek:

  • Moniss - Jasiu -     http://www.nowanadzieja.com.pl/podopieczni/498-jan-rurarz.html 
  • Ewila  - Julek -     http://www.1000dzieci.pl/784-julian-rychlewski

Co to są organizacje pożytku publicznego?

To instytucje, fundacje lub stowarzyszenia działające w bardzo konkretnym celu, które po spełnieniu określonych wymogów uzyskały tytułu OPP oraz numer KRS. Organizacją Pożytku Publicznego może być np. szkoła, teatr muzeum lub fundacja czy też  stowarzyszenie. Fundacje i stowarzyszenia zajmują się sprawami lokalnymi lub globalnymi, ratują zagrożone gatunki zwierząt, wspierają akcje edukacyjne, odbudowują zabytki, promują zdrowy styl życia wśród seniorów, działają na rzecz niepełnosprawnych  lub chorych dzieci. Liczba tego typu organizacji wzrasta, bo założyć może je praktycznie każdy, kto ma pomysł na działanie, czas na pracę, często charytatywną i pomysł, cierpliwość na pozyskiwanie środków na rzecz działań statutowych swojej organizacji. Dodać warto, że rozstrzał tematów jakimi zajmują się fundacje i stowarzyszenia jest imponujący, od „obiektywnie użytecznych” po hobbistyczne.

W celu przekazania podatku konkretnej osobie należy wpisać w  zeznaniu podatkowym numer KRS organizacji, w której jest podopieczny, a w rubryce cel szczegółowy Imię i Nazwisko osoby wraz przydzielonym przez organizację numerem i symbolami .

Co dalej dzieje się ze środkami przekazanymi dla konkretnego podopiecznego fundacji?

OPP, głównie fundacje i stowarzyszenia tworzą subkonta na różne cele lub subkonta dla swoich podopiecznych, jeżeli w obszarze ich działań są osoby potrzebujące finansowego wsparcia zgodnie z typem działalności organizacji. Na takie subkonto trafia kwota dedykowana konkretnemu podopiecznemu.

Zwykle do końca października rodzic otrzymuje od organizacji informację o zgromadzonej na subkoncie sumie. I od tego momentu może nią dysponować. Warto wyjaśnić, co to znaczy. Rodzic nie ma bezpośredniego dostępu do zgromadzonych środków, nie może ich wypłacać. Organizacje  opłacają z subkonta ściśle określone działania lub refundują poniesione przez rodzica koszty. Lista refundowanych albo opłacanych działań znajduje się w statucie każdej fundacji lub stowarzyszenia. Rodzic, który sam opłacił, np. terapię dziecka musi przesłać do instytucji fakturę zapisaną na fundację, orzeczenia lekarskie o zasadności terapii, orzeczenie o niepełnosprawności oraz prośbę o refundację i czekać na zwrot kosztów. Może także wystosować prośbę o przedpłatę faktury wystawionej na fundację, np. w przypadku bardzo wysokich kosztów turnusów rehabilitacyjnych. Przepływ środków dokonuje się wtedy między instytucjami.

Tak więc każdy wpłacający swój 1% podatku czy darowiznę na rzecz np. chorego dziecka może mieć absolutną pewność, że suma przekazana przez niego zostanie spożytkowana na cele związane z rehabilitacją danej osoby.

Pamiętajmy. Przekazanie 1%  na subkonto  jest dla Rodzica bardzo dużym wsparciem, ułatwiającym działania na rzecz zdrowia, rozwoju i samodzielności dziecka. 

Ostatnie komentarze

Czytaj cały wątek
Avatar tommaso #6

Brawo Ty

  23-01-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar Ginura #7

Sorki ale o tym się nie dyskutuje tylko działa..

Jano66 - uznaję, że skrót myślowy... Się nie wybiera na Strefie, po prostu dobrze, że jest taka informacja, mamy info o osobach działających na Strefie i mających problemy, które powiedzmy, że nie są dla Nas Anonimowe.. i OD dziekuję za info.

Niemniej liczba osób potrzebujących wsparcia jest zatrważająca i zawsze mam wyrzuty sumienia dokonując jakiegoś tam wyboru...

A dokonuje go raczej poza 1% podatku...


  23-01-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar mroz #8

Od kilku lat niezmienie przekazuję 1% na dzieci mojej sąsiadki. Dzieci ciężko doświadczone przez złe geny - choroba metaboliczna u Nikoli i potworna cukrzyca u Błażeja . wiecie co a tak najbardziej to podziwiam Olę ta moją sąsiadkę ...jaka ona jest dzielna w tym swoim .....doświadczeniu przez los.Walczy jak lwica o godne w miłości życie dzieci bez bólu i ostracyzmu tak tak dzieci maja indywidualne nauczanie bo społeczeństwo i otoczenie nie rozumie co sie dzieja z tymi dziećmi najlepiej jest wysmiewać , dokuczać lub jak własna rodzona babcia nie wierzyć w choroby wnuków i oskarżać córke o oszustwo. To dopiero jest jazda bez trzymanki......i aż dziw że to jest możliwe.Także moje przemyslenie jest takie popatrzcie do okoła może w pobliżu Was jest ktoś kto potrzebuje nawet ten 1%- bo on czasami ratuje życie.!!!!!!!

  31-01-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar tommaso #9

Ładnie to opisałaś.Dramat

  04-02-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar Ewila #10

Ostracyzm i wykluczenie jest doświadczeniem rodzica dziecka niepełnosprawnego, gdy otoczenie i on sam postrzega siebie jako człowieka gorszej kategorii, nieszczęśliwego i doświadczonego przez los. A dzieje sie tak, gdy nie posiada srodków na leczenie dziecka, nie ma pomysłu na własne życie, definiuje się tylko poprzez nieszczęście, jakie go spotkało.


Zgromadzenie środków na leczenie dziecka daje rodzicowi kopa do działania i bezpieczeństwo. Korzysta dziecko...


Polubienie własnego, niełatwego życia to proces, trudny, ale możliwy do przeprowadzenia. I nie dotyczy to tylko rodziców chorych dzieci

Zajmowałam sie wsparciem rodziców niepełnosprawnych dzieci. Jako jedna z nich byłam wiarygodna. Rozmowy na poczatku wyglądały podobnie : Co lubisz? "nie wiem" Jakie masz marzenia związane ze sobą? "nie wiem" Jakie masz plany? "nie wiem" Co w tobie jest wyjatkowego?"odwal się"... Później było lepiej: "Kupiłam super szpilki i pędzę na bal"...

Wzmocniony rodzic nie pozwoli patrzeć na siebie z litością, wypierającą babcię ustawi, wyśmiewających znokautuje... daje energię nawet tym , co wydawać by się mogło, że niczego nie potrzebują i nie posiadają "obiektywnych zmartwień"...

Świat zmienia się od siebie...


Rozgladajcie się dookoła, komu przekazać swój 1%, a jak z rozgladania nic nie wyniknie dwóch chłopaczków i ich mamy będą wdzięczni za Waszą 1% dedykację.

Poniżej linki, mam nadzieję otwieralne:

http://www.1000dzieci.pl/784-julian-rychlewski

http://www.nowanadzieja.com.pl/podopieczni/498-jan-rurarz.html)


Pozdrawiam z uśmiechem


  06-02-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar mroz #11

jak mówił Talar ....wiśta wio łatwo powiedzieć ...Każdy ,kto nie dotknął nieszczęścia nie jest w stanie do końca zrozumieć . Walka o dzieci , walka o pieniądze,walka z czasem bo śmierć czycha , walka z własnym zmęczeniem ...bo dziecku trzeba dać jeść co trzy godziny ...nocą też,

bo siedem razy dzieńnie przypilnować poziom cukru a potem zrobić zastrzyk , wreszcie udało się załatwić pompę insulinową ,

bo walka z urzędnikami bo właśnie odebrali dodatek pielęgnacyjny = stwierdzając ,że sześcioletnie dziecka ,karmione co trzy godziny - dziecko na speckjalnej diecie , jest w stanie samo się soba zaopiekować ,

bo trzeba załatwić indywidualne nauczanie w tym języka braila...migowego .bo Nikola traci wzrok powikłania po złym procesie metabolizmu,

bo babcia odcięła prąd - załatwienie nowego licznika trwało 6 miesięcy -A Ola ciągnęła prąd ode mnie .

bo bacia wyłączyła wodę i tak dalej......

to wszystko czyni ,że matki takich dzieci są jak anioły, kochają , poświęcają się i tracą zdrowie - kopa mówisz ..spróbuj .. czy będziesz miała siłę na co kolwiek , jak już będziesz miała te wolne pięć minut dla siebie.

  06-02-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar Ewila #12

No to jestem aniolem. A te wolne 5 minut to najwazniejszy czas, zeby naladowac sie i moc sprostac obowiazkom. Wyczytalam z Twojego wpisu, ze udalo sie zalatwic pompe ,uzyczylas pradu, wiec byl i jest nauczanie indywidualne.Brawo! Mi udalo sie eksperymentalna terapia wyprowadzic dzieckom z nowotworu.Specjaliste znalazlam w Stanach po dwoch latach dramatycznej walki o zycie.Brawo ja! Na tym sie skupiam.Zycze spokoju Tobie i sasiadce i rozwiazywania trudnych spraw.

  07-02-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar mroz #13
  08-02-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar mroz #14
  08-02-2017 Zgłoś nadużycie
Avatar tommaso #15
  09-02-2017 Zgłoś nadużycie

REKLAMA
StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA
Zamknij