Poleć znajomym:

Cztery pory roku Dnia Singla (na trzech kontynentach)

Dodał/a: 5 Ostatni wpis od Dobry Duch
Cztery pory roku Dnia Singla (na trzech kontynentach)
Jaka data byłaby najlepsza na Dzień Singla? Wiosenna, by spotęgować radość wywołaną u wszystkich, niezależnie od stanu cywilnego i statusu na facebooku, przez pojawiające się  świeże listki? Jesienna, żeby zneutralizować obniżenie nastroju wywołane brakiem słońca? Uczestnicy forów netkobiety i ściąga.pl opowiedzieli się za majem. Niestety, żaden kalendarz nie podaje któregoś z majowych dni jako Święta Singla. Istnieją za to aż cztery inne daty do wyboru - i pięć tradycji świętowania.
Gdyby uwzględnić 27 lipca, ustanowiony jako Międzynarodowy Dzień Osób Samotnych, dat byłoby pięć - ale, jako że niektórzy single protestują przeciwko nazywaniem ich samotnymi, nie wydaje się to najlepszym pomysłem. Może powinni wtedy świętować tylko single, którzy czują się samotni (nawiasem mówiąc, ciekawe, czy 27 lipca jest też dniem samotnych w tłumie, w małżeństwie i w rodzinie)?

 

15 lutego

15 lutego, czyli dzień po Walentynkach, to chyba najpopularniejsza w Europie data. Jest to dzień św. Faustyna - patrona samotnych serc (stąd używana nieraz nazwa Faustynki). Źródłem tego święta nie są, jak można by się spodziewać, Stany Zjednoczone, ale Włochy - a zwłaszcza Mediolan, gdzie stanowią oni większość (50,6%) populacji. To tam rozwinęła się jak na razie najbujniej tradycja świętowania, choć we Francji również się ona upowszechnia. Single dostają tego dnia rośliny doniczkowe, odbywają się także wybory Singla Roku.

 

11 listopada

logoW Chinach (jak również w Japonii) nieformalnym Dniem Singla jest 11 listopada - dlatego, że składa się z samych jedynek, dostarczając idealnej reprezentacji pojedynczości.

Z dniem związany jest również symboliczny posiłek, złożony z czterech bagietkopodobnych youtiao (notabene złożonych z dwóch, skręcanych razem, kawałków ciasta - czyżby chodziło o zaklinanie znalezienia wreszcie drugiej połowy?), reprezentujących cztery jedynki, i baozi - nadziewanej bułeczki, jako środkowej kropki. Razem składają się na datę 11.11, co obrazuje logo chińskiego dnia singla.

Od początku była to impreza typowo studencka. Zwyczaj obchodzenia Dnia Singla zapoczątkowali studenci Nankińskiego Uniwersytetu Pedagogicznego w 1990 roku; do dziś stanowi on domenę głównie studentów i młodych mieszkańców dużych miast.

Cztery jedynki składają się jednak na czwórkę - czyli liczbę symbolizującą śmierć, pechową i złowróżbną. Wymowa Dnia Singla, chociaż jego obchodzenie jest „modne" i wiąże się z wielkomiejskim stylem życia, ma nie do końca optymistyczny charakter. Niektóre imprezy, tak jak Dzień Singla obchodzony w Chongqing, służą głównie próbom znalezienia wreszcie kogoś do pary - można w tym celu np. przyczepić sobie na plecach karteczki z komunikatami mającymi ułatwić nawiązanie kontaktów z płcią przeciwną. Jak można poczytać w pekińskim Time Out, postępuje też komercjalizacja Dnia Singla, na czym najbardziej korzystają portale randkowe, organizujące ogromne (i drogie) imprezy, których celem jest znalezienie odpowiedniego partnera/partnerki. 

 

14 kwietnia

czarne noodleW Korei Południowej Dzień Singla to 14 kwietnia; nosi nazwę Czarnego Dnia. Nie ze względu na żałobę (jak można by wnioskować w zachodnim kręgu kulturowym) - choć ten odcień znaczeniowy nie jest całkiem nieobecny. Czarny Dzień jest przeciwieństwem dla Białego Dnia (14 marca), w którym mężczyźni wręczają prezenty swoim partnerkom - czynią to jednak w odpowiedzi na prezent, który sami otrzymali dokładnie miesiąc wcześniej, w Walentynki.

Wymiana prezentów jest procesem skomplikowanym i uderzającym po kieszeni obie strony. Podczas gdy kobiety wręczają czekoladki nie tylko partnerowi, ale też innym ważnym mężczyznom w swoim życiu (zalicza się do nich na przykład szef), mężczyźni nie muszą obdarowywać żadnych kobiet poza tą wybraną - ale uwaga! prezent powinien być około czterokrotnie droższy od otrzymanych w walentynki czekoladek.

Single, których omijała ta rytualna wymiana, wybierają makaron zamiast czekoladek: gromadzą się w barach i restauracjach, by jeść jajangmyeon, danie złożone z makaronu, wieprzowiny i czarnej fasoli. Czarny Dzień został tak nazwany również od koloru sosu, który wchodzi w skład tego oficjalnego dania na Dzień Singla.

 

13 - 15 lutego

czapeczkaOstatni tydzień września jest obchodzony jako tydzień singla na mocy zwyczaju amerykańskiego; po raz pierwszy świętowano go w 1980 r. w stanie Ohio. Większą popularność zyskała jednak inna data. Okolice Walentynek, czyli 13 - 15 lutego, znane są również jako Singles Awareness Day (Dzień Świadomości Istnienia Singli), w skrócie, znacząco, SAD (o czym mówi nawet osobne hasło w Wikipedii).

Początkowo SAD było „świętem" parodystycznym, które narodziło się częściowo ze sprzeciwu wobec Walentynek jako zalewu kiczu i komercji, a częściowo z irytacji spowodowanej przez dyskurs traktujący singli jako osoby specjalnej troski czy wręcz patologię społeczną. Tutaj można obejrzeć urocze wideo parodiujące reklamę społeczną i nawołujące do adopcji singla przez pary. Dzisiaj SAD ma już jednak swoją tradycję świętowania. Kolorem tego dnia jest zielony, jako alternatywa dla walentynkowej czerwieni. Singlom życzy się ‘Happy SAD!' (zbieżność z nazwą zespołu przypadkowa -  chociaż antywalentynkowy wydźwięk piosenki Zanim pójdę wydaje się sugerować, że może jednak nie do końca...). SAD doczekał się już definicji „słownikowej" na urbandictionary.com; zgodnie z nią to 14 lub 13 lutego, ale nie ma co do tego absolutnego konsensusu. Można się też zaopatrzyć w stosowne gadżety - czapeczki, koszulki, kubki i kartki z życzeniami. Z okazji SAD można, jak podaje portal ehow.com, podarować sobie lub znajomemu singlowi chryzantemę (mówiąca w języku kwiatów: jesteś wspaniałym przyjacielem") albo irysa („twoja przyjaźń wiele dla mnie znaczy").

 

Polska?

Na stronie kartki.pl znajduje się wprawdzie informacja o Dniu Singla, ale odpowiednich kartek jeszcze brakuje. Jednka znajomość zwyczaju upowszechnia się w Polsce. Niektóry portale, jak strefasingla.pl organizują już imprezy z okazji Dnia Singla na których przede wszyskim single mogą odreagować zalew walentynkowego kiczu. Uczestnikom okazuje się jednak, że na poszukiwaniu partnera zależy. Dlatego w programie spotkać można zabawy pomagające poznać "wymarzoną połówkę".

Można się spodziewać rozwoju tego typu inicjatyw. W którą jednak stronę podąży jednak rozwój obchodów Dnia Singla w Polsce, trudno dziś powiedzieć. Czy możemy się spodziewać rozwoju wielkich, skomercjalizowanych imprez, będących przeniesieniem działalności portali randkowych do realu, czy raczej niezobowiązujących prób miłego spędzenia czasu z przyjaciółmi - pokaże przyszłość.

 

*Autorka: Joanna Bednarek – singielka, filozofka z zawodu i zainteresowania, amatorka nudnego jedzenia i radykalnych idei.

Ostatnie komentarze

Czytaj cały wątek
Avatar Perseusz #1

Cztery pory roku ... Zbyt znany i osluchany utwór Vivaldiego. Poszukał bym raczej bardziej przewrotnego tytułu np: Koncert na smyczki i mandolinę ...

  22-12-2013 Zgłoś nadużycie
Avatar gunia #2

Na pozostałych kontynentach sami nie-single?

  13-01-2014 Zgłoś nadużycie
Avatar Agnieszka Nadstawna SINGLES COACH #3

Warszawscy i podwarszawscy single w tę wyjątkową singlową lutową niedzielę 2015 spotykają się tu:

http://strefasingla.pl/wydarzenie/wielkie-swietowanie-dzien-singla-na-brackiej/5529/p/an


zapraszamy! :-)

  03-02-2015 Zgłoś nadużycie
Avatar fifirifi #4

Idea 11.11 jakoś do mnie przemawia. Cyfrowe singielstwo jak widzę jest jednak dośc popularne, więc zaproponuję datę 01.01, tym bardziej ,że to zaraz po imprezie noworocznej i w klimacie bardziej przypomina dogorywanie. No ale przecież impreza była fana i było warto.

  06-03-2015 Zgłoś nadużycie
Avatar Dobry Duch #5

a czy ktoś wie kiedy jest święto Silnej Niezależnej Kobiety ?

  19-07-2016 Zgłoś nadużycie

REKLAMA
StrefaSingla.pl na portalu Facebook. Dodaj do ulubionych i nie pozwól by ominęły Ciebie niesamowite promocje! Poćwierkaj z nami na Twitterze :) Obejrzyj filmy na YouTube i dowiedz się, dlaczego ten portal nie jest po prostu kolejnym serwisem randkowym :-)

REKLAMA
Zamknij